Úvod » Katedra » Laboratoře » Laboratoř technických měření a termofyzikálních vlastností látek

Laboratoř technických měření a termofyzikálních vlastností látek

Hlavní cíle a aktivity laboratoře

• dotykové a bezdotykové měření stavových veličin (např. tlaku, tlakové diference, teploty, fluktuace teploty);
  • měření relativní vlhkosti a rosného bodu;
  • měření rychlosti a průtočného množství;
  • měření výhřevnosti plynných, kapalných a tuhých paliv, tepelné vodivosti, teplotní difuzivity;
  • měření viskozity a hustoty kapalin;
  • kalibrace tlakových a teplotních čidel.

Specifická zařízení a výstupy

• profesionálně vybavená laboratoř pro měření a přípravu vzorků;
  • měřicí ústředna Dewetron pro současné měření a záznam desítek termodynamických veličin;
  • termostaty a klimakomory pro zajištění konstantní kvality prostředí v širokém rozsahu teplot;
  • hustoměr Densito 30P;
  • vibrační viskozimetr Sine-wave Vibro Viscometer SV-10;
  • analyzátor tepelné vodivosti C-Therm TCi;
  • přístroj na měření součinitele tepelné vodivosti Lambda HFM 436/1E;
  • kalorimetr IKA C 6000;
  • termokamery pro záznam rychlých změn teploty;
  • termopile pro měření konvektivního a radiačního tepelného toku;
  • zařízení pro kalibraci tlakových a teplotních senzorů.

Odborné zaměření laboratoře

Laboratoř termofyzikálních vlastností látek je moderní, na světové úrovni vybavené pracoviště, které zajišťuje experimentální práci českých i zahraničních studentů Technické univerzity v Liberci a výzkumnou a experimentální činnost pro potřeby průmyslu. Laboratorní vybavení pracoviště zahrnuje přístroje na měření viskozity a hustoty kapalin, součinitele tepelné vodivosti pevných, kapalných a sypkých látek, měrné tepelné kapacity a spalinového a reakčního tepla.

Součástí vybavení pracoviště je i softwarové prostředí LabVIEW, s jehož pomocí probíhá záznam a vyhodnocení dat experimentů.

Nabízené technologie a expertní činnost

• měření termodynamických vlastností různých materiálů;
  • přesné měření tlaku a teploty (dotykové i bezdotykové);
  • konzultace postupu při měření teploty a tlaků, návrh unikátních měření a experimentů;
  • provozní měření stavových a materiálových veličin;
  • provozní měření tepelných toků (konvektivních i radiačních);
  • diagnostika tepelných ztrát.